Debaty oksfordzkie

„Artystom XXI wieku o wiele trudniej jest wejść do kanonu światowego”

Tak brzmiała jedna z tez na eliminacjach VI Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 11 marca 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie gościli na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasza Uczennica Klaudia Przybylska bezpośrednio zaangażowała się w ocenianie debat, pełniąc rolę sekretarza komisji. Pozostali uczniowie aktywnie przysłuchiwali się dyskusji dotyczących takich tez jak: „Po zakończonych negocjacjach z UE, wielka Brytania powinna przeprowadzić drugie referendum w sprawie Brexitu”, „Powinien obowiązywać zakaz wnoszenia telefonów komórkowych do sal lekcyjnych”, „W interesie Sanów Zjednoczonych Ameryki jest usunięcie Donalda Trumpa z urzędu prezydenta” „W Polsce w sprawach kryminalnych o zbrodnię powinna być wprowadzona ława przysięgłych”.

Obserwacja potyczek zespołów debatanckich miała na celu zapoznanie młodzieży z ideą debat oksfordzkich, zasadami mów retorycznych oraz „zdrowym” współzawodnictwem. Duże zainteresowanie debatami ze strony uczniów spowodowało, że w kwietniu, po raz kolejny będziemy uczestniczyć w VI Finale Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Organizatorzy wyjazdu mają nadzieję, że w przyszłości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie, wzorem swoich starszych kolegów, będą chcieli aktywnie uczestniczyć w debatach.

W imieniu uczniów szkoły pragniemy podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Margonin p. Januszowi Piechockiemu, który mając na uwadze dobro i edukację naszych dzieci, przekazał środki na realizację przedsięwzięcia.

SP Margonin