Euroweek

W dniach 28 maja do 1 czerwca uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami (panią Pauliną Kamińską i Sylwią Kowalewską) po raz drugi brali udział w obozie szkoleniowym EuroWeek w Długopolu Dolnym na Ziemii Kłodzkiej.

Na obozie językowym poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, braliśmy udział w organizowanych zajęciach i oczywiście uczyliśmy się języka angielskiego- wspominają gimnazjaliści.- Rozmawianie z obcokrajowcami na początku nie było takie łatwe, ale potem już nie sprawiało nam problemu. Koniecznie musimy tu wrócić.

Głównym założeniem programu EuroWeek, jest umożliwienie młodym ludziom startu w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy poprzez rozwijanie najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: autoprezentacji, przewodzenia i pracy w zespole.

Do Długopola Dolnego dotarliśmy po długiej podróży pociągiem, co sprawiło uczniom wieli frajdy. Niektórzy z nich po raz pierwszy jechali tym środkiem lokomocji.

Program wyjazdu był bardzo bogaty, bo oprócz zajęć podnoszących sprawność posługiwania się językiem angielskim była również wycieczka do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej. W Bystrzycy Kłodzkiej ? mieście Królewskim, mieliśmy możliwość obejrzenia Pręgierza, Bramy Wodnej, Kolumnę Trójcy Świętej i byliśmy w Muzeum Filumenistycznym (jedyne w Polsce), w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. W Kłodzku przeszliśmy przez gotycki most na Młynówce, stylistycznie powiązany z mostem Karola w Pradze i obejrzeliśmy Twierdzę. Przez cały czas integrowaliśmy się również z pozostałymi uczestnikami obozu, w czasie wieczornych dyskotek, na ognisku, czy podczas pracy w grupach.
W każdym dniu wolontariusze przedstawiali prezentacje, które przybliżały uczestnikom ich ojczyste kraje, często wzbogacając je o pokaz tańców czy śpiew na żywo. Oczywiście zajęcia odbywały się w języku angielskim, ale jego poziom był dostosowany do wieku i umiejętności gimnazjalistów.
Podczas zajęć udało się uczniom przełamać strach przed mówieniem w języku angielskim. Uczestnicy obozu szkoleniowego zrozumieli, że nie warto się przejmować, jeżeli nawet popełnia się błędy, bo to naturalny proces uczenia się obcego języka. Uświadomili sobie, że dzięki znajomości języka angielskiego można porozumiewać się na całym świecie i że ta umiejętność jest w zasięgu ręki, zważywszy na obecny rozwój technik komunikacyjnych. W ostatnim dniu każdy uczestnik obozu dostał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

Za rok na pewno znów tu powrócimy.

Paulina Kamińska