Gościmy

Odwiedza nas 209 gości oraz 0 użytkowników.

Marzenia mają moc!

            W dniach 22-28 października 14 uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie zrealizowało marzenia w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów pt. „Odkrywaj świat poprzez kompetencje kluczowe! Marzenia mają moc…”. Uczniowie byli pod opieką trzech nauczycieli. Całkowity udział w projekcie został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

            Przed wyjazdem uczniowie solidnie przygotowywali się, uczęszczając na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. W ramach zajęć konwersowali w języku angielskim z native speakerem, poznali kulturę Włoch oraz odbyli trening interpersonalny z psychologiem.

            Uczniowie, po dotarciu do pięknej Italii, trafili do miasta partnerskiego gminy Margonin -  malowniczego Arosio. Pierwszego dnia, uczniowie tamtejszej szkoły pokazali rówieśnikom, jak wygląda włoska szkoła oraz oprowadzili po mieście, pokazując najbardziej charakterystyczne obiekty. Zostali przyjęci przez burmistrz miasta Arosio – p. Alessandrę Pozzoli.

            Podczas pobytu w szkole uczestnicy projektu prezentowali swoje hobby, gotowali włoskie oraz polskie dania, w ramach wymiany przepisów kulinarnych. Razem z grupą włoskich uczniów oraz przewodnikami, wybrali się na górski szlak, poznając ciekawą trasę „Ducha Lasu”. Włosi zorganizowali dla nich szkolne party, na którym próbowali włoskich dań, tańczyli i śpiewali w wielu językach m.in.: włoskim, polskim i angielskim. Wszystko to sprawiło, że bardzo szybko zintegrowali się z nowymi przyjaciółmi. Ponadto, uczestniczyli w zajęciach sportowych, które były pełne śmiechu, zdrowej rywalizacji i sportowego zaangażowania. Z zapałem uczestniczyli w zajęciach plastycznych, tworząc np. Jezioro Como z korków po winie. Za organizację pobytu ze strony włoskiej odpowiedzialna była koordynator projektu p. Roberta Mauri, której serdecznie dziękujemy za gościnę.

            Uczniowie, oprócz zajęć edukacyjnych, zwiedzali piękne Włochy m.in.:  zobaczyli jezioro i miasto Como, Mediolan i Wenecję. W Mediolanie odwiedzili stadion San Siro, Katedrę Duomo di  Milano, gdzie z dachu podziwiali panoramę miasta i Alpy. Ponadto  zwiedzili słynną Galerię Vittorio Emmanuelle II, La Scalę, Zamek Sforzów, Park Sempione oraz Łuk Pokoju. W Wenecji skorzystali z taksówki wodnej, odwiedzili bazylikę i plac św. Marka, przemierzyli niezliczone bajkowe uliczki połączone mostami, gdzie mijali weneckie gondole oraz ciekawe witryny sklepów światowej sławy projektantów mody. Mieli okazję „uczestniczyć” w  Maratonie Weneckim, kibicując biegaczom z całego świata.

            Wspólne spędzony czas pozwolił uczniom na przełamanie barier językowych, poznanie obcej kultury, tradycji oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Młodzież uczyła się nawzajem podstawowych zwrotów w  ojczystych językach, dzieliła odczuciami i wrażeniami. 

            Udział w projekcie zaowocował jeszcze większym znaczeniem słów: „Marzenia mają moc…” - dla wielu uczestników była to przygoda życia, której nigdy nie zapomną! Wielu z nich po raz pierwszy  leciało samolotem, wyjechało poza granice Polski, przełamało bariery komunikacyjne.

            Najlepszą rekomendacją wyjazdu stały się opinie naszych uczniów, które na łamach gazety pragniemy Państwu zaprezentować:

Magda: Wyjazd do Arosio był przygodą życia! Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie. Nie wstydzę się już mówić w języku obcym. Wiem, że dzięki temu poznałam wspaniałych, przesympatycznych i otwartych ludzi. Zwiedziłam piękne miejsca, które pozostaną w mej pamięci na zawsze. Po raz pierwszy jechałam metrem. Nauczyliśmy się śpiewać włoską piosenkę pt. „ Felicita…” i poznałam prawdziwą włoską kuchnię. Najbardziej smakowały mi włoskie kopytaka w sosie pomidorowym – gnocchi.

Julia: Podczas pobytu we Włoszech poznałam wielu nowych przyjaciół oraz dowiedziałam się dużo na temat tradycji i kultury śródziemnomorskiej. Jestem zachwycona przepiękną Wenecją i bajecznym Mediolanem. Nie przypuszczałam, że weneckie uliczki mogą być tak urokliwe i tajemnicze. Duże wrażenie wywarły na mnie zabytki m.in. Bazylika Świętego Marka - budowla zbudowana w stylu bizantyjskim z marmurowymi posadzkami, pięknymi figurami i złotymi mozaikami. 

Ania: Dzięki wyjazdowi do Włoch po raz pierwszy byłam na lotnisku i leciałam samolotem. Mogłam podziwiać ośnieżone szczyty Alpy, które oświetlały promienie zachodzącego słońca. Widok Mediolanu „z lotu ptaka” zapierał dech w piersiach.   Nigdy nie doświadczyłam tylu emocji jednocześnie - strachu, ekscytacji i radości. Dziękuję Naszym nauczycielom, za wspólnie spędzone chwile i opiekę.


Marika: Projekt „Mobilność...” pomógł mi przełamać barierę językową. Nie przypuszczałam, że Włosi, to tak bardzo kulturalny i gościnny naród, który jest otwarty na poznawanie polskiego języka, kultury i obyczajów. Z prawdziwą przyjemnością podziwiałam piękno jeziora i miasta Como. Po raz pierwszy spacerowałam górskim szlakiem Alp z przewodnikiem.

Bartek: Wyjazd do Włoch dał mi pewność siebie. Dzięki niemu poznałem podstawy języka włoskiego i wiele ciekawych osób z pasją. Po raz pierwszy leciałem samolotem, zwiedziłem także wiele ciekawych miejsc, takich jak: jezioro Como, Mediolan, Wenecję, czy nawet deszczowe  Alpy. Miałem okazję posmakować prawdziwej włoskiej kuchni np. rissotto z owocami morza i kawiorem.

Otylia: Wyjazd do Włoch pozwolił mi poznać nowych i sympatycznych ludzi, nawiązać wiele przyjaźni. Nauczyłam się kilku włoskich zwrotów grzecznościowych np.: grazie, arrivederci, buonasera. To była najpiękniejsza przygoda w moim życiu, o której nigdy nie zapomnę!

Melania: Ciężko było mi rozstać się z Arosio i osobami tam poznanymi. Na pewno tam wrócę!

Dorian: Dzięki temu wyjazdowi zwiedziłem mnóstwo ciekawych miejsc m.in.: Mediolan, Wenecję, zobaczyłem jezioro Como czy Alpy. Pierwszy raz byłem na stadionie Inter Mediolanu. Szkoda, że nie mogłem zobaczyć rozgrywajacego się wieczorem meczu InterMediolan vs. Parma. Wspomnienia z Włoch pozostaną ze mną na zawsze.

Michał: Chciałbym podziękować organizatorom wyjazdu za niezapomniane chwile w towarzystwie włoskich przyjaciół. Dostrzegłem wartość poznawania nowych kultur. 

K.K