Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji. Jednym z nich jest ubieranie iglastego drzewka. Najpopularniejszą choinkową ozdobą są bombki.

Ich prawzorem są jabłka, które w dawnych czasach obok orzechów i słomkowych łańcuszków były głównym elementem upiększającym choinki. To tłumaczy kulisty kształt większości współczesnych bombek. Podobno bombki pojawiły się prawie 150 lat temu. Według legendy wydmuchał je po raz pierwszy niemiecki pracownik huty szkła, którego nie było stać na ówczesne ozdoby i postanowił wykonać własne – ze szkła.

13 grudnia 2023 r. uczniowie klas IIIa i IIIb pojechali do Gniezna, by zwiedzić Fabrykę Ozdób Choinkowych Bolglass. Dzieci poznały kolejne etapy powstawania szklanych ozdób, od ogrzewania szklanych rurek, wydmuchiwania i srebrzenia, poprzez lakierowanie aż do dekorowania. Wszystkie czynności wykonywane ręcznie ze szczególną dokładnością i starannością wzbudzały zainteresowanie i zachwyt zwiedzających. Niewątpliwie najciekawszym punktem pobytu w fabryce były warsztaty dekorowania bombek. Każde dziecko ozdobiło według własnego pomysłu dwie. Była to doskonała okazja do rozwijania dziecięcej wyobraźni i kreatywnego myślenia. Atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia sprzyjała pracy twórczej. Uczniowie, nie żałując brokatu, stworzyli niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju ozdoby. Na koniec wszyscy udali się do znajdującego się na terenie fabryki sklepu, gdzie mogli podziwiać różnorodne świąteczne ozdoby, które niczym małe szklane arcydzieła cieszyły oczy i kusiły, by je kupić. Z wycieczki dzieci przywiozły bombki z własnym imieniem oraz te, które samodzielnie ozdobiły.

W minione święta z pewnością nikt nie miał wątpliwości, które szklane ozdoby były najpiękniejsze na domowej choince.

Wioleta Cierniak, Grażyna Głąb