W dniach 16.01 - 20.01.2023 r. uczniowie klas 6 i 8 Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie  uczestniczyli w 5-dniowych warsztatach turnusu profilaktycznego  organizowanego przez Regionalne Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie.

49 uczniów Szkoły Podstawowej w Margoninie brało udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu wiedzy profilaktycznej oraz profilaktyki uzależnienia od komputera i internetu. Uczestnicy turnusu dowiedzieli się jakie zachowania świadczą o uwikłaniu w uzależnieniu oraz poznali, co mogą stracić przez nierozsądne korzystanie z sieci internetowej. Ważną część treningów stanowiła profilaktyka agresji i przemocy. Ponadto, uczniowie rozwijali umiejętności komunikacji – werbalnej i niewerbalnej, zapoznali się ze znaczeniem komunikatu „Ja”; podczas spotkań grupowych rozwijali kluczowe umiejętności m.in.: asertywność, tolerancję, strategie i techniki radzenia ze stresem.

Pomimo całodniowych warsztatów młodzież miała czas na realizację alternatywnych działań profilaktycznych np.: kurs gotowania, teleturnieje profilaktyczne, zabawy integracyjne – „Strzał w 10”, „Kocham Cię Polsko”, „Milionerzy”, „Śpiewać każdy może …” – czyli karaoke na wesoło. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spacery i wycieczki po okolicy z realizatorem Andrzejem oraz zajęcia sportowe.

Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni z pobytu oraz zajęć dodatkowych. Formy pracy z uczniami były dostosowane do ich wieku, możliwości i potencjału. Na zakończenie turnusu każdy uczestnik warsztatów otrzymał pożegnany dyplom. Natomiast uczniowie podziękowali realizatorom zajęć profilaktycznych obdarowując ich gadżetami związanymi ze szkołą i gminą Margonin.

W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie pragniemy bardzo serdecznie podziękować Regionalnemu Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie za przeprowadzone warsztaty profilaktyczne, wspaniałą atmosferę oraz wsparcie merytoryczne. Mamy ogromną nadzieję, że będzie nam dane niejednokrotnie uczestniczyć w zajęciach treningowych, zarówno z młodszymi, jak i starszymi uczniami naszej szkoły.

Anna Góralska