Wróciliśmy do nauki stacjonarnej, ale to nie oznacza, że rezygnujemy z nowoczesnych technologii. Uczniowie z kółka historycznego na ostatnich zajęciach poznali technologię AR.  

Czym jest AR? 

To połączenie rzeczywistości z grafiką komputerową. Za pomocą chociażby smartfonu, na obraz rzeczywisty nanoszona jest grafika komputerowa. Obraz, który widzimy na ekranie urządzenia np. nasza sala lekcyjna czy boisko jest “wzbogacony” o interaktywne elementy, które można poruszać, obracać, przybliżać itp. 

AR okazała się niezłą gratką dla młodych historyków. Uczniowie mogli spojrzeć na starożytne sarkofagi, rzeźby i wiele innych w swoim otoczeniu dzięki właśnie rozszerzonej rzeczywistości. Dodatkowo dostajemy możliwość prześwietlenia przedmiotu, czyli możemy zajrzeć do wnętrza sarkofagu, czego w muzeum nie wolno nam zrobić. 

Dzięki specjalnej aplikacji uczniowie “przenieśli” drogocenne historyczne artefakty z całego świata do naszego szkolnego życia. 

Efekty pracy z rozszerzoną rzeczywistością na poniższych zdjęciach. 

Monika Gierczak