Uczniowie klasy I b postanowili spędzić nockę w szkole. Na jeden wieczór szkolna przestrzeń, która kojarzy się z ławkami i książkami zamieniła się w salę kinową i sypialnię.

Postać człowieka naukowca                                                                                                                                                         „Próżnowaniem poniża się dary natury”- to jedna z zachowanych wypowiedzi Mikołaja Kopernika. Jak bardzo głęboko zapisały się te słowa w życiu Kopernika możemy się przekonać, analizując biografię tego wybitnego naukowca. Nie próżnował ani chwili, nie zostawił niczego, co wymagało zbadania czy naprawy.  Taki był Mikołaj Kopernik.

W dniach 16.01 - 20.01.2023 r. uczniowie klas 6 i 8 Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie  uczestniczyli w 5-dniowych warsztatach turnusu profilaktycznego  organizowanego przez Regionalne Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie.

W dniach 28.01 – 04.02.2023 r. grupa młodzieży Szkoły Podstawowej w Margoninie pod opieką Macieja Nowaka, Rafała Gimzickiego, Renaty Szymanowskiej, Moniki Gierczak i Alicji Michalskiej-Nowak przebywała na zimowisku w  Lubomierzu. Ta malownicza wioska leży w gminie Mszana Dolna, z którą Gmina Margonin podpisała w 2015 r. umowę partnerską.