„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - te słowa Józefa Piłsudskiego przyświecały nam podczas apelu, który odbył się z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie 14 listopada 2022 r.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. By uczcić ten ważny dla każdego Polaka dzień, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali i przedstawili montaż słowno–muzyczny. Słuchając patriotycznych utworów, po raz kolejny przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy. Na zakończenie uczennice klas siódmych zaprezentowały układ taneczny „Barwy Naszej Ojczyzny”. Była to cenna lekcja historii.