22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. To czas, kiedy wiele mówi się o postępującej degradacji środowiska naturalnego, nagłaśnia globalne problemy Ziemi, przypomina o konieczności dbania o czystość naszej planety, organizuje okolicznościowe akcje mające na celu promowanie proekologicznych postaw. To także doskonała okazja, by dzieci i młodzież uczyć szacunku do przyrody i pokazać, jak można się o nią troszczyć. Wiadomo, że najefektywniejszą metodą nauki jest działanie.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbywały się pod hasłem „Zmiana zaczyna się od działania”. A działo się naprawdę wiele!

Zadaniem uczniów klas I – IV było posprzątanie terenu wokół szkoły oraz najbliższej okolicy. Z własnej inicjatywy dołączyli do nich starsi koledzy z klas: Va, Vb i VIIa. Pogoda dopisała, więc udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci klas I – III cieszył się „Ogród w słoiku”. Zadanie polegało na założeniu ogrodu w słoiku według podanych zasad i przyniesieniu go do szkoły. Wykonano aż 70 ”ogrodów”! Każdy inny i niezwykle urokliwy. Wszyscy uczestnicy, podczas spotkania podsumowującego obchody Dnia Ziemi, otrzymali słodkie nagrody oraz samodzielnie wylosowany upominek.

W holu szkoły została zorganizowana wystawa, gdzie obok haseł promujących ekologiczny styl życia, wyeksponowane zostały prace uczniów klas drugich wykonane w ramach realizacji programu ekologicznego „Drużyna SIR- PET – ERA”. Dzieci dały „drugie życie” butelce PET tworząc różne zwierzęta, pojazdy, skarbonki, itp. Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć ogrodów w słoiku. Wszystkie eksponaty pięknie się prezentowały i cieszyły oczy zwiedzających.

Na uczniów klas IV – VIII czekała bogata oferta zadań poszerzających wiedzę o środowisku naturalnym i zachęcających do jego ochrony.

Klasy IV i V mogły wziąć udział w grze terenowej „Przyroda wokół szkoły”. Zgłosiło się  34 uczestników. Do uczniów klas VI – VIII skierowana była natomiast gra terenowa „Skarby margonińskiej przyrody”. Uczestniczyło w niej 15 uczniów. Wśród osób z największą liczbą zdobytych punktów rozlosowano nagrody rzeczowe - 12 w klasach IV – V i 5 w klasach VI – VIII. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki za udział.

Odbył się również szkolny konkurs „Czy znasz drzewa?”. Swoją wiedzę o pospolitych gatunkach drzew występujących w Polsce sprawdziło 11osób z klas IV i V oraz 21 osób z klas VI, VII i VIII.

W klasach IV – V czołowe miejsca zajęły uczennice z klasy IVa:

I miejsce Liliana Milejska

II miejsce Zofia Ptakowska

III miejsce Justyna Wegner

W klasach VI – VIII:

I miejsce - Wanessa Starosielec z kl. VIIIa i Filip Bedołek z kl. VIIIb

II miejsce - Jowita Kuchta z kl. VIa

III miejsce - Lena Lehmann z kl. VIa.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy upominki – notesy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w tegoroczne szkolne obchody Dnia Ziemi.

Pamiętajmy, Ziemię mamy tylko jedną.  Każdy z nas jest współodpowiedzialny za to, co dzieje się z naszą planetą i powinien podejmować zadania służące ochronie przyrody. Parafrazując słowa Z. Ziglara, jeśli nie będziesz działać, nic nie zdziałasz. A zatem, nie czekajmy na kolejny Dzień Ziemi, nie odkładajmy niczego na później, żyjmy w zgodzie z naturą i troszczmy się o nią każdego dnia.

W. Cierniak, G. Głąb, J. Jabłońska - Szmytkowska,

E. Kurzawa, M. Połczyńska, E. Swosińska