Dnia 29 maja uczniowie naszej szkoły wybrali się do Kina MEWA na film o Powstaniu Wielkopolskim pt. „Płomień wolności – budzyńska epopeja”.

Przy okazji projekcji filmu odbyło się również spotkanie z aktorami oraz głównym bohaterem filmu Wiktorem Skotarczakiem, którego grał Sławomir Janiszewski. Pan Janiszewski był również operatorem filmowym, opowiedział nam o kulisach powstawania filmu oraz sposobach nagrywania dźwięku.

Po filmie udaliśmy się do Magazynu Wystawowego Polskiej Motoryzacji w Kąkolewicach, aby zobaczyć na własne oczy replikę zdobytego w Budzyniu niemieckiego wozu pancernego Erhardt M17. Zobaczyliśmy tutaj również inne pojazdy, jak chociażby wóz transmisyjny z lat 70 XX wieku, Mikrus z 1959 roku, samochód strażacki marki Star z 1966 roku, ciągnik URSUS-C-45, zabytkowe Warszawy, stare Fiaty, Syrenki, motocykle, i inne pojazdy rolnicze.

To był bardzo udany dzień, w którym poszerzyliśmy wiedzę o lokalnej historii.

M. Gierczak, A. Teda