Dnia 10 października 2024 roku uczniowie klas VIII b i VIII c udali się do Chodzieskiego Kina Noteć na przedstawienie teatralne pt. „Kamienie na szaniec”.

Widowisko zostało przygotowane przez aktorów Teatru Artenes we Wrocławiu, przedstawiało historię bohaterskich harcerzach z Szarych Szeregów, poruszało kwestę: siły, przyjaźni, patriotyzmu i honoru.

Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wchodzą w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni nagle w okupacyjną rzeczywistość, muszą zejść do podziemia i stać się żołnierzami. Pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi troskami. Wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka dopełniają klimatu walczącej Warszawy. Znakomita, przekonująca gra aktorska dostarczyła niezapomnianych wrażeń, natomiast efekty specjalne, chociażby sceny przesłuchań Rudego czy śmierć bohatera przyciągnęły uwagę widzów i niezwykle wzruszyły.

Spektakl był wyjątkową lekcją historii, która z pewnością pomoże w zrozumieniu lektury.

Anna Teda

Artyści przybliżyli widzom tematykę II wojny światowej, dramatyczne losy Zośki, Alka i Rudego. Stworzyli niepowtarzalny nastrój, wzruszyli Adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi troskami.

Klimatu wojennej Warszawy dopełniła wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Gra aktorska dostarczyła wszystkim młodym widzom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Historia chłopców z Szarych Szeregów stanie się także, a może i przede wszystkim, pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach. Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni? Czy młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady

determinacji i woli zwycięstwa? I wreszcie, czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?