2 kwietnia w klasie II a dominował niebieski kolor, ponieważ to wyjątkowy dzień w kalendarzu.

Naszym celem było, aby zwiększać zrozumienie, życzliwość i empatię wobec osób autystycznych.

AUTYZM to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób autystycznych.

Tego dnia dzieci wysłuchały kolejnej bajki z teatrzyku kamishibai pt. „As jest wyjątkowy - każdy jest inny”. Bajka o świecie dinozaurów przedstawia różnych bohaterów, a szczególnie wyjątkowym jest As, czyli po prostu Asek. Jest bardzo wrażliwy na wiele bodźców. Drażni go wiele sytuacji. Asek opowiada o tym, jak się czuje. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć np. dlaczego czasem zatyka uszy. Jeżeli wiemy, jak osoba ze spektrum reaguje na niektóre dźwięki, silne zapachy lub zbyt ostre światło, jesteśmy w stanie przyjść jej z pomocą. Wówczas cała grupa może lepiej funkcjonować. Nikt w niej nie jest gorszy. Mimo, że bajka opowiada o sytuacjach, które mogą być trudne dla dziecka ze spektrum autyzmu, nie nazywamy naszego  Aska autystykiem.
Najważniejsze, żeby grupa zaakceptowała Asa, czyli dziecko, które trochę inaczej odbiera niektóre sytuacje. Dzięki temu jesteśmy jednym zespołem, nie zważając na nasz odmienny sposób odbioru otoczenia. Dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami po wysłuchaniu i obejrzeniu kolejnych kart bajki terapeutycznej.

Drugim bohaterem naszych zajęć był motylek Luki z kolorowej łąki, na której wystarczy miejsca dla każdego z nas. Po przeczytaniu opowiadania aktywnie została wypełniona karta pracy, w której każdy uzupełniał zadania i rysunki o głównym bohaterze motylku Luki oraz jego przyjaciółce pszczółce Kamili, oraz odpowiedział na pytanie: „Co Ciebie wyróżnia ?

Te nietypowe zajęcia miały na celu, aby zrozumieć jak ważne jest wsparcie, akceptacja, bo funkcjonujemy razem, a nie obok siebie, zarówno w środowisku szkolnym jaki i szerszym otoczeniu.

Mariola Kasztelan