W ramach NPRC klasa II a zaprezentowała koleżankom i kolegom z klas I c i II b najsłynniejszą baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”.
Tym razem baśń została przedstawiona w wersji papierowego teatrzyku kamishibai z niezwykłymi ilustracjami, umieszczonymi w drewnianej skrzyneczce, które są cały czas przed oczami widzów. To bardzo uniwersalne narzędzie, ponieważ skupia uwagę publiczności. Ciekawy sposób na edukację, rozrywkę i popularyzację czytelnictwa. Nasi goście po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w takiej metodzie pracy z tekstem.
Wspólnie przygotowaliśmy dekorację z przyniesionych maskotek i kolorowe ilustracje. Chętni uczniowie wcielili się w rolę narratorów, trenując artystyczne umiejętności przez głośne czytanie i pracę w grupie.
Mamy własną, klasową skrzyneczkę do teatrzyku kamishibai. Korzystamy ze zbiorów bajek i opowiadań dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Chodzieży. Uczniowie klasy II a w tym roku szkolnym byli już widzami teatrzyków pt. „Niepodległa”, „Pory roku, czyli Rok i jego cztery córki”, „Jesienny bal w lesie”, „O borsuku, który na cały świat się obraził”, „Ula jest inna”, a także legendy „O Lechu, Czechu i Rusie i powstaniu Polski”.
Idea kamishibai to wyjątkowa sztuka opowiadania, czytania i współuczestnictwa, która bardzo nam się spodobała. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem kolejnych narracji i dekoracji do opowiadania związanego z Bożym Narodzeniem. Mamy już zaproszenie na pierwszy pokaz.
Mariola Kasztelan
#NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa2.0