27 stycznia 2023 r. z okazji 78. rocznicy wyzwolenia miasta Chodzieży odbyły się Otwarte Mistrzostwa w Pływaniu Dzieci i Młodzieży Szkolnej . Do zawodów przystąpiło czternaście szkół z powiatu chodzieskiego oraz szkoła z Piły.

Po całodniowych zmaganiach Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie  zdobyli 10 medali m.in.:

- Zuzanna Nowaczewska I miejsce 25 m styl grzbietowy,

- Oliwier Rutkowski II miejsce 25 m styl grzbietowy.

Pozostali uczniowie którzy brali udział w zawodach zdobyli punkty dla szkoły w klasyfikacji ogólnej m.in.: Jerzy Lauk, Tymoteusz Kończak, Eryk Cholewiński, William i Julia Bronenberg, Franciszek i Antoni Frieske, Adam Szuberski, Gabriela Pawlak, Łukasz i Adam Rewolińscy, Franciszek Kado, Wiktoria Szymanowska oraz Tomasz Wiśniewski.

W klasyfikacji szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Margoninie zajęła wysokie II miejsce, przegrywając jedynie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Chodzieży. W klasyfikacji szkół duży wpływ miało wystawienie czterech sztafet, które zajęły wysokie miejsca na podium.