8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie, pod opieką nauczycieli: p. Anny Tedy, p. Danuty Szymanowskiej, p. Roberta Kłosowskiego, p. Ryszarda Greli oraz p. Macieja Nowaka, przygotowali program artystyczny poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to lekcja patriotyzmu „na wesoło”

Młodzież podczas części artystycznej przybliżyła wydarzenia sprzed wielu lat, opowiadając o historii Polski w niekonwencjonalny sposób – przygotowując sondę uliczną pt. „11 listopada i Polacy”. Uczniowie, w żartobliwy sposób, sprawdzali wiedzę Polaków dotyczącą Narodowego Święta Niepodległości. Wśród rozmówców nie mogło zabraknąć: damy, kibica, pracownika biurowego czy uczennicy. W większości przypadków ankietowani mieli problem z przybliżeniem konkretnych faktów historycznych. Najwiekszą wiedzą z zakresu historii Polski wykazała się uczennica szkoły, która zdeklasowała dorosłych rozmówców. Część artystyczną zakończył akcent o charakterze patriotycznym. Młodzież zaprezentowała układ gimnastyki artystycznej z wykorzystaniem wstążek pt. ”Dla niepodległej”. Po zakończonym apelu uczniowie wraz z nauczycielami mogli obejrzeć eksponaty muzealne z okresu I wojny światowej.

Organizatorzy programu artystycznego poświęconego rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w apelu.

A.T