W 1791 r. została uchwalona pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, od tego czasu mija właśnie 230 lat...  

Po odzyskaniu niepodległości 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym. W czasach PRL-u obchody 3 maja były zakazane. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać aż do 1990 r.  

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie postanowili uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.  

W ramach obchodów zostały przeprowadzone tematyczne zadania. Odbył się konkurs pt. “Rebus patriotyczny”. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością tworząc hasła patriotyczne. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych osób znaleźli się: 

I miejsce – Oliwier Rutkowski kl. II a 

II miejsce – Tymoteusz Pasek kl. I a 

III miejsce – Filip Grzeczkowiak kl. II c 

wyróżnienie – Jakub Brząkała kl. IV b 

wyróżnienie – Nadia Nycek kl. IV b 

wyróżnienie – Weronika Wegner kl. V b 

Inne zadanie polegało na sfotografowaniu symboli narodowych. Uczniowie wykonali zdjęcia symboli narodowych, które można zobaczyć w naszej gminie. Z nadesłanych fotografii powstał kolaż ukazujący naszą gminą w biało-czerwonych barwach. Kolejne zadanie polegało na nagraniu krótkiego filmu pt. „Podaj flagę”, w ten sposób uczniowie uczcili kolejne święto obchodzone w maju - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  

Link do filmiku z okazji Dnia Flagi: https://youtu.be/6VBXQ3oa4sQ 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

Monika Gierczak 

Karolina Pasek

Anna Teda