W ramach projektu realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Margoninie pod koniec września odbyły się warsztaty literacko-detektywistyczne z udziałem młodzieży szkolnej z terenu Gminy Margonin.

Warsztaty realizowane były we współpracy ze szkołą Podstawową w Margoninie, Radwankach, Lipinach i Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania w Próchnowie.

Starsza młodzież tych szkół mogła uczestniczyć w interesujących warsztatach z udziałem Dariusza Rekosza, autora prozy przygodowo-detektywistycznej dla młodzieży, scenariuszy, felietonów jak i słuchowisk radiowych. Posiłkując się prezentacją multimedialną, autor omówił takie zagadnienia jak:  Co to jest język? Jakie znamy języki? Co to jest alfabet? Pokazał proste kody – szyfr podstawowy, szyfr z przesunięciem, szyfr tablicowy. Pojawiły się przykłady szyfrów w literaturze. Po krótkim wprowadzeniu, nastąpiły zajęcia praktyczne z szyfrowania i rozszyfrowywania wybranych tekstów,

z niespodzianką dla pierwszej osoby z prawidłowym rozwiązaniem. W czasie zajęć praktycznych tworzono własne znaki – nowy język. Uczestnicy warsztatów mieli nie lada “zagwozdkę” w rozwiazywaniu szeregu zakodowanych treści i zaszyfrowanych zagadek literackich. Na koniec spotkania każdy otrzymał “Zadanie specjalne”, z nagrodą książkową za najszybsze i prawidłowe rozwiązanie zadania.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Czytelnik na tropie" w programie "Partnerstwo dla książki", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ewa Zamiara