W dniach 1-2 grudnia 2022 r. trzydzieścioro uczniów klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Margoninie wzięło udział w wycieczce do Wrocławia z projektu ,,Poznaj Polskę” finansowanej z funduszu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Miasta i Gminy Margonin.

Podczas spaceru z przewodnikiem po wrocławskiej Starówce uczniowie poznawali zabytki miasta, m.in.: wiele barokowych kamienic, Plac Solny, Małe Sukiennice, Ratusz – jeden z najpiękniejszych w Europie, Stare Jatki, a także Ostrów Tumski z Katedrą pw. Jana Chrzciciela.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uczestnicy podziwiali okazy zoologiczne, m.in.: szkielet płetwala błękitnego – największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek żyło na ziemi oraz jelenia olbrzymiego – największego rogacza wszech czasów. Oprócz tego mnóstwo różnorodnych gadów, ptaków, ssaków i owadów.

Następną atrakcją była Panorama Racławicka, jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX-wiecznej kultury masowej – wielki panoramowy obraz, który przeniósł uczniów w historyczną rzeczywistość, w czasy upamiętniające zwycięską bitwę pod Racławicami. Twórcami płótna byli Jan Styka i Wojciech Kossak - dzieła ,,ku pokrzepieniu serc Polaków” , by uczcić setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Przed wejściem do sali głównej uczniowie zwiedzili Małą Rotundę i wzięli udział w prezentacji w formie mappingu na przestrzennej makiecie, która ukazała tło historyczne bitwy.

Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Narodowe z galerią sztuki XVII – XX w. polskich artystów oraz twórców zagranicznych działających na terenie dawnej Rzeczpospolitej, takich jak: Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Bernard Bellott, Stanisław Wyspiański, Xawery Dunikowski. Szczególną uwagę wywarł na uczniach olbrzymi obraz J. Matejki ,,Śluby Jana Kazimierza”.

Wieczorem uczniowie udali się na Jarmark Bożonarodzeniowy. W bajkowej scenerii miło spędzili czas na kosztowaniu serwowanych smakołyków oraz poszukiwaniu świątecznych upominków dla najbliższych.

Drugiego dnia oglądali wystawę 7 stref tematycznych w Hydropolis – centrum edukacji ekologicznej o wodzie. Multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazywały potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Dowiedzieli się w jaki sposób powstała woda na Ziemi, jakie ma właściwości, jak wygląda wnętrze batyskafu i jak działały wodne wynalazki z czasów starożytnych.

Kolejka linowa ,,Polinka” przewiozła uczestników wycieczki na drugi brzeg Odry do ZOO. Tam dzieci zwiedziły AFRYKARIUM, w którym podziwiały egzotyczne zwierzęta: jedne z największych lądowych żółwi świata – żółwie pustynne, bajecznie kolorowe ryby raf koralowych, hipopotamy nilowe, kolonie golców i pingwinów oraz objadające się sałatą manaty. Stojąc w podwodnym tunelu zanurzyły się w głębiach Kanału Mozambickiego i podziwiały żółwie, rekiny, płaszczki i inne ryby oceaniczne. Ostatnim punktem wycieczki był spacer wokół wybiegów zwierzęcych na powietrzu oraz zwiedzanie pawilonów, m.in.: małpiarni, słoniarni, terrarium i motylarni.

Wszyscy uczestnicy wrócili z wycieczki zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

A. Hoffmann, M. Połczyńska, B. Reinke

Panorama Racławicka 2022 - YouTube