Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie  realizowała w naszej szkole projekt "Co jest za horyzontem? Rowerowe odkrywanie świata…" w ramach Programu "Partnerstwo dla Książki". Projekt zakładał przeprowadzenie spotkań autorskich oraz warsztatów etnograficznych z podróżnikami, którzy rowerem przemierzają świat.

Młodzież szkolna uczestniczyła w spotkaniach autorskich z Piotrem Strzeżyszem, który zabrał ją w podróż do egzotycznych krajów. Podróżnik z własnego doświadczenia opowiedział o kulturach innych niż nasza, zachęcał do aktywnego spędzania czasu poprzez jazdę rowerem, zaprezentował napisane przez siebie książki, zachęcał do czytania i sięgania po książki podróżnicze.  Zwiedził 70 krajów na 5 kontynentach i doszedł do wniosku, że daleki, obcy, nieznany świat jest bliższy, niż nam się wydaje. Podczas opowieści nie zabrakło autorskich zdjęć i fragmentu filmu z podróży.

Młodzież szkolna uczestniczyła również w warsztatach "etno" z Robertem Maciągiem, który zabrał ją w podróż do Chin. Po przejechaniu rowerem 5000 km po Chinach nauczył się jednego – co 100-200 kilometrów to niemal zupełnie inny kraj. Zmieniają się dialekty, potrawy, rysy twarzy i krajobrazy.
To olbrzymi kraj różnorodności, nieznanych nam zwyczajów i przepięknych krajobrazów.
Podróżnik z własnego doświadczenia opowiedział o kulturze innej niż nasza, zaprezentował napisane przez siebie książki, zachęcał do czytania i sięgania po książki podróżnicze. W trakcie warsztatów młodzież nauczyła się kilku chińskich słów,poznała chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne. Nauczyła się jeść pałeczkami i próbowała sił w kaligrafii. Elementem każdego warsztatu  była lokalna gra planszowa. Warsztaty zakończyły się elementem plastycznym a wykonaną pracę można było zabrać ze sobą.

Zabawy „językiem” w bibliotece dobiegły końca…
To projekt realizowany od września 2019 roku przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Margoninie, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w Programie Promocja Czytelnictwa.
W ramach projektu umożliwiono dzieciom naszej szkoły udział w warsztatach literackich z Agnieszką Frączak. Młodsze dzieci biorące udział w warsztatach literackich miały świetną zabawę. Po lekturze kilku wesołych wierszy ze zbioru „Śmiechu warte”  Pani Agnieszka przystąpiła do opowieści o "książce".  Zdradziła skąd czerpie pomysły na swoje wiersze. Wspomniała o swojej fascynacji językiem i pokazała, jak się nim bawi.  

Starsze dzieci bawiły się "językiem” posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia, wskazywała różnice między nimi. Ostrzegała przed powszechnym nadużywaniem terminu „przysłowie” – przysłowiami nie są, jak często się słyszy, zwroty: dzielić skórę na niedźwiedziu, zrobić kogoś w konia. Wspólnie z dziećmi poszukiwała wyrazów wieloznacznych, by potem bawić się ich wieloznacznością.
Zachęciła czytelników do podejmowania własnych twórczych prób.
Autorka ostrzegała przed (nie tylko ortograficznymi) pułapkami, jakie zastawia na nas język. Wpuszczała słuchaczy w maliny, nabijała w butelkę i wyprowadzała w pole. A wszystko po to, by uwrażliwić na polszczyznę i zachęcić do większej dbałości o nią a nade wszystko aby sięgnąć po książkę i czytać, delektując się jej treścią jak najlepszym smakołykiem.

E.Z