Tak! Zgadza się w naszym Margoninie rodzą się bohaterowie, bohaterowie, którzy walczyli o naszą ziemię wielkopolską, ale także o ojczyznę i Europę
w roku 1920.
Szkoła Podstawowa w Margoninie wzięła udział w akcji “Szkoła pamięta”. Ideą tej akcji jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach.
W ramach akcji zostały wykonane zdjęcia miejsc pamięci, w których są wspomniani lokalni bohaterowie. A bohaterem, na którego chcemy zwrócić szczególną uwagę jest Kazimierz Jankowski.
Na świat przyszedł 4 lutego 1894 roku. Został wychowany w duchu patriotyzmu, co poświadcza fakt udziału w strajku młodzieży w 1907 roku. Kiedy wybuchła I wojna światowa Kazimierz Jankowski został wcielony armii niemieckiej. Po kilku latach spędzonych na linii frontu trafił do Szkoły Pilotów w Pile. Po zdobyciu uprawnień pilota służył w niemieckim lotnictwie. Później wstąpił do Wojska Polskiego. Kiedy wybuchło powstanie wielkopolskie brał czynny udział w walkach o rodzinne ziemie. Odznaczył się zwłaszcza w bitwach pod Chodzieżą i Szamocinem. Po walkach w powstaniu wielkopolskim Kazimierz Jankowski chciał dalej służyć ojczyźnie. Udał się do oddziału lotniczego na Ławicy w Poznaniu. Tam został przydzielony do 13 Eskadry Myśliwskiej. Jego jednostka wobec nadciągającej ze wschodu czerwonej nawały została skierowana do walki z bolszewikami. Początkowo eskadra ubezpieczała akcje bombardowań, wykonywała loty wywiadowcze. Działania bojowe jednostka Kazimierza Jankowskiego rozpoczęła wraz z operacją Bitwa Warszawska. Kazimierz Jankowski wykazał się nie lada odwagą, wielokrotnie narażał życie obniżając lot, aby ostrzeliwać wroga. W momencie, gdy wojska bolszewickie próbowały się wycofać, Kazimierz Jankowski włączył się w akcję atakując wroga pod Pułtuskiem w okolicach rzeki Narew. Został ranny w rękę, jednak pomimo tego nie zaprzestał walk. Niestety został trafiony przez wroga. Jego samolot się rozbił. Data jego śmierci nie jest do końca ustalona, źródła podają 17 bądź 18 sierpnia 1920 roku.
Po śmierci sierżant pilot Kazimierz Jankowski został awansowany do stopnia podporucznika. Otrzymał też odznaczenia: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Polową Odznakę Pilota i Krzyż Walecznych.
Możemy i powinniśmy być dumni z naszych lokalnych bohaterów. Pamiętajmy o nich! A zwłaszcza w listopadzie, kiedy wspominamy zmarłych oraz świętujemy Dzień Niepodległości. Gdyby nie oni, nie żylibyśmy dzisiaj w wolnej Polsce.
Monika Gierczak
Fotografie miejsc pamięci: Monika Gierczak, Nikodem Zmudziński.