Od września 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Margoninie, po raz kolejny, będzie realizowała projekt PO WER pt.: „Żyj zdrowo, jedz zdrowo, a czas wolny spędzaj na sportowo!”. Niebawem otrzyma dofinansowanie w wysokości 190 tyś. złotych!

Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2021/2022. Przedsięwzięcie zakłada dwie mobilności dla 32 uczniów z klas 6-8, którzy będą mogli ubiegać się o wyjazd do Irlandii. Wniosek został napisany przez p. Alicję Michalską – Nowak i p. Macieja Nowaka.

Projekt pt.: „Żyj zdrowo, jedz zdrowo, a czas wolny spędzaj na sportowo!” – jest szansą na poszerzenie współpracy pomiędzy polską i irlandzką szkołą. Priorytetem projektu jest uświadomienie uczniom istoty zdrowego trybu życia - właściwego odżywiania, aktywnego spędzania czasu wolnego. Wartością dodaną przedsięwzięcia jest realizacja celów szczegółowych m.in.: podniesienie kompetencji posługiwania się językiem angielskim, pokonywanie barier, rozwój kompetencji informatycznych (korzystanie z technologii informacyjnej) oraz społecznych (komunikowanie się w różnych sytuacjach, wyrażanie własnych opinii i przekonań, negocjowanie i dochodzenie do kompromisu, współpraca z innymi w grupie).

Cele programu realizowane będą za pomocą konkretnych działań m.in.: wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami szkół europejskich, nawiązania współpracy z irlandzką szkołą w celu wymiany pomysłów i materiałów dydaktycznych, wymiany młodzieży szkolnej, zdobycia funduszy europejskich i pogłębienia wiedzy.

Tematyka projektu wpisuje się w podstawę programową kształcenia ogólnego. Porusza treści dotyczące: człowieka, sposobu odżywiania, sportu, edukacji, miejsc zamieszkania, form spędzania czasu wolnego, żywienia, zakupów, podróżowania, racjonalnego gospodarowania pieniędzmi i czasem wolnym, zdrowiem, ekonomią, ekologią oraz usługami.

Realizacja zaplanowanych działań sprawi, że uczniowie zdobędą wiedzę niezbędną do własnego rozwoju, aktywnego uczestniczenia w życiu zawodowym i dorosłym. Podejmą próbę rozwiązania problemu dotyczącego nieprawidłowego odżywiania rówieśników, braku ruchu i uprawiania sportu.

Korzystając z okazji pragniemy bardzo serdecznie podziękować p. Katarzynie Kado, nauczycielce języka angielskiego, za cenne i konstruktywne uwagi dotyczące przygotowania projektu oraz wsparcie merytoryczne.

Alicja Michalska – Nowak

Maciej Nowak