Z Puchatkiem bezpieczniej

W bieżącym roku szkolnym, kolejny już rocznik pierwszoklasistów uczestniczył w ogólnopolskim programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w domu, w internecie, a także w relacjach z rówieśnikami. Na kolejnych zajęciach o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze przekonywali pomocnicy Kubusia Puchatka: Edek Kredek, Sygnałek, Lucek Klucek, Klawik oraz Serdeczniak. Uczniowie klas Ia i Ib w trakcie realizacji programu przypomnieli sobie zasady poruszania się po drodze, poznali zagadnienia rozsądnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Dowiedzieli się, jakich sytuacji należy unikać w szkole. Zrozumieli, że dom jest także miejscem, w którym możemy znaleźć się w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Ponadto dzieci  dowiedziały się, jakie są podstawy bezpiecznych relacji z innymi, czym jest serdeczność i życzliwość, co to jest empatia, jak można pomagać innym i jak radzić sobie z trudnymi emocjami. W trakcie zajęć uczniowie wykonywali różnorodne zadania: oglądali filmy, uzupełniali karty pracy, przedstawiali mimiką i gestem wybrane zasady bezpieczeństwa, rozwiązywali zagadki, przygotowywali gry, np. Czarny Piotruś. Ostatnim zadaniem, z którym musieli się zmierzyć wszyscy uczestnicy programu było wypełnienie Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który dał możliwość utrwalenia wiedzy oraz zweryfikowania zdobytych umiejętności. Był to również warunek konieczny, by szkoła mogła otrzymać certyfikat, a każdy uczeń dyplom. Realizacja programu uświadomiła uczniom z jakimi zagrożeniami w życiu codziennym mogą mieć do czynienia, jak je rozpoznać, jak można ich uniknąć. Zasady, które poznały z pewnością pomogą im  zadbać o bezpieczeństwo własne i innych. Pozwolą zdrowo i bezpiecznie uczyć się i bawić.

                                                                                  

                                                                                                                           Wioleta Cierniak, Grażyna Głąb