Lekcje przyrody poza murami szkoły mają szczególną wartość.

Nie zastąpią ich nawet najlepsze podręczniki czy filmy edukacyjne. 11 czerwca 2024 r. uczniowie klas IIIa i IIIb wybrali się do położonego nieopodal szkoły, gospodarstwa Państwa Aleksandry i Karola Lauk - rodziców Jurka z kl. IIIb. Po ciepłym przyjęciu nasza wycieczka rozpoczęła się od interesującej opowieści Pana Karola o życiu pszczelej rodziny. Wśród wielu ciekawostek, chyba największe zdziwienie wywołała informacja o niewielkiej ilości, bo niespełna łyżeczce miodu, którą wytwarza jedna pszczoła w ciągu swojego krótkiego życia. Dzieci miały również okazję zobaczyć ul od wewnątrz. Potem wszyscy udali się do pasieki, gdzie oczywiście z bezpiecznej odległości, obserwowali wylatujące z ula owady i słuchali charakterystycznego dźwięku wydawanego przez pszczele rodziny. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie papugarni, po której oprowadził tata Jurka. Uczniowie mieli jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć miesięczne pisklę papugi i porównać wielkość jajek tych niezwykłych ptaków. Z nieukrywaną radością dzieci udały się stajni, gdzie Pani Ola opowiedziała o koniach. Każdy chciał pogłaskać, ale trzeba było uważać, bo nie wszystkie zwierzęta lubią towarzystwo obcych. Największe emocje wzbudził uroczy, miesięczny źrebak o zaskakującym imieniu Burza. Mama Jurka wyprowadziła ze stajni największego i najmniejszego (dorosłego) jej mieszkańca. Różnica między końmi była imponująca. Pan Karol pokazał mobilną kuźnię i przybliżył pracę podkuwacza, która polega oczywiście na podkuwaniu końskich kopyt i dbaniu o ich stan. Przyjemnie było patrzeć z jaką pasją i zaangażowaniem Państwo Lauk prowadzą swoje gospodarstwo. A ich miłość do zwierząt i oddanie widać było na każdym kroku. Wycieczka była niezwykle interesująca i wartościowa. Wzbogaciła nie tylko wiedzę uczniów, ale także rozbudziła ich zainteresowania. Pokazała dzieciom, że praca może być źródłem satysfakcji i sprawiać ogromną radość. Na pewno długo będziemy ją wspominać. Jeszcze raz gorąco dziękujemy rodzicom Jurka za zaproszenie, poświęcenie nam swojego czasu oraz za podzielenie się swoją wiedzą.

Wioleta Cierniak, Grażyna Głąb