W bieżącym roku szkolnym pięcioro uczniów naszej szkoły z klas II – III wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.

Głównym jego celem jest zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrodniczymi i rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania. Przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to przeprowadzenie w domu prostych doświadczeń naukowych na podstawie opisów przygotowanych przez organizatorów, a drugi rozwiązanie testów w oparciu o wykonane doświadczenia. Wymaga od uczestników nie tylko wiedzy przyrodniczej, ale również logicznego rozumowania. Konkurs organizowany jest przez Fundację Akademia IBSE, pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

12 marca Marta Gill z kl. II b, Gabriela Chrząszczak i Antonina Leśko z kl. III a oraz Kornelia Gerc i Jerzy Lauk z kl. III b zmagali się z konkursowymi zadaniami. Wszyscy nasi uczniowie dobrze poradzili sobie z testem. Dwoje z nich uzyskało wymagany w tym roku, powyżej 85% próg poprawnych odpowiedzi, Kornelia 87%, a Jurek 91%. Otrzymali oni wyróżnienie, co jest równoznaczne z zajęciem trzeciego miejsca. Serdecznie im gratuluję, a pozostałym uczestnikom dziękuję za zaangażowanie i uczestnictwo w konkursie. Zachęcam do udziału w kolejnej, już XVIII, edycji konkursu nie tylko dzieci klas młodszych, ale również klasy IV – VIII, bo jest on kierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Wioleta Cierniak

szkolny koordynator konkursu