Uczniowie klas V podczas pozalekcyjnych zajęć z biologii wykonali doświadczenia z projektu „Laboratoria przyszłości” przedstawiające zjawisko osmozy (moduł WODA) oraz zawartość barwników fotosyntetycznych w komórkach roślinnych (moduł ENERGIA).
Do obserwacji osmozy wykorzystali sól kuchenną oraz jej roztwór w dwóch różnych stężeniach, a także próbki owoców i warzyw. Osmoza to proces przenikania wody przez błonę półprzepuszczalną w tym przypadku błonę komórkową. Dzięki doświadczeniu uczniowie mogli zobaczyć na czym polega odwodnienie komórek oraz porównać zawartość wody w badanych owocach i warzywach.
W drugiej części zajęć uczniowie poznali tajemnicę jesiennych barw liści i przekonali się, że zielone części rośliny kryją w sobie również inne barwniki np. żółty, pomarańczowy, czerwony lub brązowy. Zielony chlorofil – najważniejszy dla roślin barwnik fotosyntetyczny maskuje obecność pozostałych. Gdy jesienią chlorofil jest rozkładany i usuwany z liści widoczne stają się inne barwniki, co można zaobserwować wykonując ekstrakcję i rozdział barwników z liści roślin przy zastosowaniu acetonu, benzyny lub alkoholu.
Małgorzata Połczyńska