Uczniowie z koła historycznego wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która ma na celu upamiętnić ważne osoby i wydarzenia dla lokalnej społeczności. Akcja odbywa się w czasie, kiedy w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych bliskich.
Uczniowie w ramach akcji wybrali się na cmentarz parafialny w Margoninie, gdzie jest zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich. Zapalili znicze i zgrabili liście.
W tym roku w ramach akcji skupiliśmy się na powstańcu - Marianie Suwalskim. Jest to przykład kolejnego lokalnego bohatera, który odznaczył się niezwykłą odwagą podczas Powstania Wielkopolskiego. Suwalski brał aktywny udział w przygotowaniu powstania na ziemi margonińskiej. Kiedy udało się opanować miasto, włączył się wraz z innymi do walki w bitwie o Chodzież. Został dowódcą plutonu tworzącego się batalionu wągrowieckiego. W czasie walk o Szamocin, Marian Suwalski poległ we wsi Borowo. Został zakłuty bagnetami. We wsi stoi do dziś obelisk upamiętniający Suwalskiego. Warto też pamiętać o innych miejscach, w których został uhonorowany. Jest to chociażby tablica znajdująca się w kościele parafialnym w Margoninie, czy plac nazwany jego nazwiskiem. Plac jest charakterystycznym punktem w mieście, ponieważ znajdują się na nim dwa lwy. Przed II wojną na placu stał Pomnik Wolności, na którym były tablice upamiętniające margoniniaków poległych w latach 1914-1920. Pomnik wraz z tablicami został zniszczony w czasie II wojny światowej. Zachowały się do dziś fragmenty dwóch tablic, na jednej z nich widoczne jest nazwisko Mariana Suwalskiego. Tablice można zobaczyć w Izbie Pamięci w Margoninie.
Marian Suwalski jest przykładem kolejnego lokalnego bohatera, dla którego los ojczyzny nie był obojętny. Możemy być dumni z bohaterów naszej małej ojczyzny.
Monika Gierczak